4 цікавих факти про вологість газоблоку
Ви знаєте, що таке відпускна вологість газобетону? Це рівень вологості в товщі блоку після його виготовлення на заводі.
Уявіть собі картину: блоки набирають міцність в автоклаві в середовищі насиченої пари при тиску від 2 атмосфер. Потім блок везуть на склад для зберігання, а в його численних порах залишається волога. Скільки її там? Як не дивно, до 33% маси сухого блоку!
Коли газобетон ведуть на склад, його загортають в термоусадочну плівку, щоб матеріал не набрав ще більше вологи з атмосфери. У будь-якому випадку, блоки насичені вологою, яка нікуди не дівається.
Добре це чи погано? І як відпускна вологість газоблоку впливає на його фізико-технічні характеристики? Ми підготували для Вас 4 цікаві факти про те, як вологість впливає на 3 ключові характеристики газоблоку, і як відбувається висихання газобетону.
Факт 1: Вологість знижує міцність газоблоку. Наскільки сильно?
Міцність газобетону прямо пропорційна його вологості. Переконайтеся в цьому самі:
Згідно ДСТУ 10180-2012, за розрахункову міцність приймається міцність газоблоку при вологості 10%. Якщо вологість вище або нижче 10%, для розрахунку міцності застосовують поправочні коефіцієнти (див. таблицю).
Так, висока вологість по масі погано позначається на міцності газоблоку. Але не критично погано: навіть в найгіршому випадку міцність знижується всього на 13%.
Факт 2: Вологість знижує морозостійкість газоблоку. Наскільки?
Висока вологість газобетону по масі – це велика кількість води в замкнутих порах. На частку таких пір доводиться 95% об’єму блоку.
А тепер уявіть: температура на вулиці впала нижче 0 градусів. Що станеться з водою в цих порах? Вона перетвориться на лід, щільність якого нижче, ніж у води (916,7 кг/м3 проти 1000 кг/м3). Якщо щільність води при перетворенні в лід стає менше, а маса залишається та ж сама, значить, змінюється третій параметр. Це об’єм.
При перетворенні води з рідкого агрегатного стану в твердий вона збільшується в об’ємі.
Це означає, що лід почне руйнувати газоблок зсередини, в кожній порі. Але тільки за умови, що вологість матеріалу за масою перевищила певну критичну величину.
Ще в СРСР більше 50 років тому вчені провели випробування і довели, що при щільності газоблоку 500 кг/м3 критична вологість становить 40% за об’ємом, або 80% по масі. У газоблоку щільністю 400 кг/м3 критична вологість дорівнює 45-50% за об’ємом, або 100-120% по масі.
Коли блоки з газобетону привозять на будівельний майданчик і починають зводити з них стіни, їх вологість за об’ємом не перевищує 15% (це близько 33% по масі). Як бачите, нашим блокам не загрожує руйнування при негативних температурах.
Найголовніше, щоб газобетон не вбирав вологу з атмосфери, поки знаходиться на будівельному майданчику. Тому не знімайте з нього термоусадочну плівку до самого початку будівництва.
Факт 3: Вологість збільшує теплопровідність газобетону. До чого це призводить?
Чим вище вологість будь-якого будівельного матеріалу, тим вище його теплопровідність. Раніше фізики розраховували залежність теплопровідності ніздрюватих бетонів від вологості за формулою:
λw = λ0 + kW, де k – це коефіцієнт, W – вологість по масі в процентах.
Проблема в тому, що значення коефіцієнта k може змінюватися від 0,001 до 0,01 за даними різних досліджень. Такий розкид неприпустимий для точних наук. Тому пізніше вчені прийшли до висновку, що між вологістю і теплопровідністю немає лінійної залежності.
Сьогодні європейські норми проектування використовують таку функцію залежності теплопровідності від вологості:
λ2 = λ1 х еfu(u2 – u1),
де: λ1, λ2 – теплопровідність при вологості 1 і 2, Вт/(м. ° С);
u1, u2 – відносна вагова вологість 1 і 2,%;
fu – емпіричний коефіцієнт, кг/кг.
Для газоблоку ця формула має трохи інший вигляд: λ2 = λ1 х е4(u2 – u1). На офіційному сайті компанії Aeroc ми знайшли дуже показовий графік залежності теплопровідності від вологості на прикладі газоблоку щільністю 350 кг/м3 і 400 кг/м3.
Факт 4: Експлуатаційна вологість газоблоку досягається через 2-3 опалювальні сезони
Експлуатаційна вологість будівельного матеріалу – це певний рівень вологості, який встановлюється після того, як будинок вже побудований. Якщо спочатку будматеріал мав надмірну вологість, через 2-3 роки вона знижується до якогось середнього рівня. У категорію таких матеріалів входять:
- Залізобетон.
- Газоблок.
- Пінобетон.
- Штукатурки.
- Кладочні розчини.
Якщо у матеріалу спочатку була низька вологість, вона збільшується і теж досягає середнього рівня. Так відбувається з мінеральною ватою, базальтовою ватою і цеглою всіх видів.
Експлуатаційна вологість може коливатися в залежності від сезону. На швидкість таких коливань впливає співвідношення паропроникності і сорбційної вологості. Газобетон Aeroc висихає до рівноважної експлуатаційної вологості навіть швидше, ніж деревина. В цьому відношенні газоблок – вельми вигідний будматеріал.
Графік висихання газобетону:
Тільки один фактор може уповільнити висихання газоблоку – облицювання з низькою паропроникністю. Тут є 2 варіанти:
- Стіни з газоблоку утеплені пінополістиролом.
- Стіни облицьовані цеглою без повітряного зазору.
Другий випадок легко “переграти” – просто створіть вентиляційний зазор, і газобетон досягне оптимальної вологості вже до початку 2-го опалювального сезону.
Тепер ви знаєте, що відпускна вологість газоблоку не шкодить йому навіть взимку. Головне, щоб блоки на будмайданчику були упаковані в термоусадочну плівку.
Замовляйте газобетон Aeroc в компанії Тривіта:
- (068)502-37-81
- (050)676-31-45
- (063)621-57-17