10 міфів про газобетон

Газобетон – дуже популярний будівельний матеріал. Більшість сучасних багатоповерхових будівель будуються з залізобетонного каркаса, а стіни – саме з газоблоку. Чим популярніша будматеріал, тим більше навколо нього міфів. У цій статті ми розвіємо 10 найпоширеніших помилок про газобетон.

Зміст:

Міф 1. Чим вище щільність, тим вище міцність

Більше 50-ти років тому фізики намагалися створити універсальні формули по залежності міцності автоклавного газоблоку від його щільності. Однак через деякий час ці дослідження припинили як безперспективні.
На заводах з виробництва пористого бетону на стінах дійсно висять графіки залежності міцності матеріалу від його щільності. Однак це не означає, що ця залежність лінійна.


При фактичній щільності газобетону Aeroc 380-415 кг/м3, його міцність буде такою ж, як і у газобетону щільністю 600 кг/м3 у компаній-конкурентів. Міцність такого газобетону варіюється від 25 до 35 кгс/см2. Таку ж щільність ми спостерігаємо у зразків з неавтоклавного пінобетону при щільності 700-900 кг/м3. Так що газобетон високої щільності зовсім не міцніший, ніж газоблок низької щільності. Так що лінійної залежності між щільністю і міцністю немає, багато що залежить від якості компонентів і технології виробництва.
Рекомендуємо будівельникам дізнаватися міцність і щільність у компанії-виробника, і керуватися цими показниками окремо.

Перевірка на міцність

Міф 2. Алюміній в складі газобетону шкодить здоров’ю

Алюміній входить до складу багатьох природних речовин і хімічних сполук. За поширеністю в світі він займає третє місце серед усіх хімічних елементів. Оксид алюмінію входить до складу глинозему і різних глин, включаючи косметичні сорти. У металевого алюмінію висока хімічна активність. Він швидко окислюється на повітрі, і перетворюється в оксид алюмінію.
Як алюміній потрапляє до складу газобетону? Для цього є два шляхи:

 • З цементом, де масова частка алюмінію може досягати 20%.
 • Як алюмінієва пудра (оптимальна концентрація – 400 грам на кубометр газоблоку).

Ці 400 грам взаємодіють з кальцій гідроксидом, при цьому виділяються бульбашки водню. Алюміній ж виявляється пов’язаний киснем, і утворює все той же оксид алюмінію, якого так багато в глині. Бульбашки водню вспінюють сировинну масу. Після застигання бульбашки перетворюються в замкнуті пори. Алюміній в чистому вигляді в газобетоні не міститься. Посудіть самі: він прореагував з гідроксидами інших металів (в основному, кальцію), і пов’язаний киснем. Значить, він не небезпечний.
Нагадаємо, що той же оксид алюмінію зустрічається часто і скрізь в природі, і навіть в косметиці.
На один кубометр припадає 20 кг хімічно пов’язаного алюмінію. Для порівняння, в кубометрі цегли міститься 200-400 кг оксиду алюмінію, у пінобетоні – 50 кг алюмінію та т. ін.
Окислений алюміній – одна з найбільш хімічно стійких сполук. Він ніяк не може нашкодити людині або навколишньому середовищу. Подібний міф – результат людського невігластва.

Приготування газоблоку

Міф 3. Через високу гігроскопічність газобетон накопичує вологу

Гігроскопічність – це здатність абсорбувати водяну пару з повітря. По суті, це сорбційна здатність, якою володіє будь-який будівельний матеріал. Якщо будинок з газобетону кілька місяців поспіль простоїть в тумані, стіни накопичать до 10% вологи від власної маси. Такою же вологістю володіють стіни неопалюваних будівель на початку весни. Потім до червня вологість стін знижується. Сезонні коливання вологості відбуваються через сорбції та десорбції, вони незначні, і не викликають руйнуючих процесів в кладці.
Перегородки, що відділяють душові в спортзалах і аквапарках, час від часу піддаються односторонньому впливу вологи. Такий вплив не призводить до значного накопичення вологи в кладці. Отже, внутрішньоквартирні перегородки санвузлів і огорожі душових кабін в тренажерних залах і басейнах можна будувати навіть з газобетону. Так що там говорити, якщо їх дійсно часто будують з автоклавного газобетону!
У приміщеннях з вологими і мокрими режимами експлуатації складається інша ситуація. Газобетон в них використовується рідко, як і будь-які інші матеріали з підвищеною порожнистістю. Зволоження будь-яких матеріалів лише частково залежить від сорбційної здатності (або гігроскопічності). Набагато більший вплив вологи відбувається при наявності додаткових включень до складу стіни, в залежності від способів внутрішньої і зовнішньої обробки, способів облаштування віконних ухилів та ін. Загалом, можна сказати так: для якісної обробки зовнішніх стін будинку з газобетону потрібна якісна пароізоляція внутрішньої поверхні.
Підведемо підсумки:

 • Гігроскопічність не позначається на вологості неопалюваних будівель.
 • Вона ніяк не позначається на перегородках всередині будівель.
 • На зовнішні стіни опалювальних будівель вона також не чинить ніякого впливу.

Наприклад, в столиці Латвії Ризі є будинок з газобетону, який ніхто і ніколи не штукатурив. Будівля здана в експлуатацію в 1939 році, і стоїть досі. На стінах – жодної тріщини.

Вологість газобетону

Міф 4. Газобетон легко руйнується, тому що крихкий

Крихкість – це пластичність зі знаком мінус. Чим менш пластичний матеріал, тим більше він крихкий. Пластичні матеріали можуть деформуватися, але не втрачати своєї цілісності. До таких матеріалів відносяться:

 • Пластмаса.
 • Гума.
 • Деревина.

Камінь, цегла, керамоблок – непластичні матеріали, отже, вони тендітні. Будь-який натуральний або штучний камінь дасть тріщину при великій усадці фундаменту. Прикордонна деформація для різних матеріалів теж різна, але відрізняється незначно. Допустима усадка – від 2-х до 5-ти міліметрів на метр кладки, і не більше. Щоб крихкий матеріал зруйнувався, потрібно докласти зусиль, навантажити його. Залежно від напрямку докладання зусиль, величина, достатня для руйнування, буде різною. Камінь і скло витримують великі навантаження на стиск, проте легко ламаються при розтягуванні. З іншого боку, метали однаково добре витримують і стиснення, і розтягування. Найкращий приклад – металевий трос. Він витримує великі навантаження на розтягнення.
Газобетон по гранично допустимій деформації не поступається керамічному камінню. Щоб підсилити його несучу здатність, в малоповерховому будівництві використовують арматуру через кожні 3-4 ряди кладки. Якщо станеться деформація фундаменту, кладка витримає, і не трісне. В цьому відношенні газобетон не такий вже крихкий, він не поступається за міцністю і пластичністю керамічному блоку. Головне – армувати кладку, і ніяка усадка не буде страшною.
Залізобетонна арматура на рівні перекриття перерозподіляє вертикальне навантаження. З цим завданням добре справляються окремі арматурні стрижні, які укладаються в штроби між рядами блоків.
А чи можна армувати газобетон? Про це – в нашому наступному міфі.

Тріщина у газоблоці

Міф 5. Вапно зі складу газоблоку викликає корозію арматури

По-перше, в складі готового газоблоку немає вапна. По-друге, навіть чисте вапно не викликає корозії арматури.
Отже, повернемося до технології виробництва газобетону. До складу сировинної суміші додають:

 • Воду.
 • Портландцемент.
 • Вапно.
 • Кварцевий пісок.
 • Алюмінієву пудру.

Разом – 5 компонентів. Зверніть увагу, що це склад сировинної суміші, але не готового газобетону! Адже між компонентами проходить хімічна реакція. Алюміній перетворюється в оксид алюмінію, утворюється водень, пісок взагалі перетворюється в інші речовини. Нагадаємо, що кварцовий пісок – це одна з найбільш інертних хімічних сполук. Однак і він витрачається в реакціях синтезу силікатів. З цієї ж причини в складі готового газобетону немає вапна. Залишаються тільки силікати кальцію – хімічно інертні матеріали, які не вступають в реакцію з металами сталевої арматури.
А як щодо вапна? Чи може воно в чистому вигляді викликати корозію у арматури? Справа в тому, що бетон на цементі і вапні має лужне середовище. А лужне середовище, навпаки, перешкоджає корозії металу. Сталеві елементи в товщі газобетону або в штробі, навпаки, захищені від корозії більше, ніж на відкритому повітрі. Газоблок рятує від корозії, а не викликає її.

Армування газобетону

Міф 6. Класти газобетон на клей – дорожче, ніж на цементний розчин

Це навіть не міф, а відвертий обман. Давайте розберемося, наскільки дешево класти газобетон на цементний розчин. Ще в 80-і роки кладка на “клей” і “мастики” стала альтернативою цементного розчину. Тобто клей спочатку створювався для заміни розчину, як більш дешевий варіант. Зниження трудовитрат при кладці блоків на клей (в порівнянні з кладкою на розчин) – це об’єктивна оцінка. Настільки об’єктивна, що кладка на клей коштує дешевше, ніж кладка на цемент.
Зазвичай товщина шва кладки з цементу – 10-12 мм, а це в 5-6 разів більше, ніж товщина шва кладки з клею. При цьому, клей для газобетону коштує дуже дешево. Мішок такого клею вагою 25 кг обійдеться в 2 рази дешевше точно такої же маси цементно-піщаної суміші. Лише окремі продавці спеціально “заламують” ціни. А взагалі, це клей став недорогою альтернативою цементу.
Все абсолютно навпаки: цементний розчин дорожче, ніж клей. Зате клей підвищує технологічність, міцність і економічність кладки.

Кладка газобетону на клей

Міф 7. Стіни з газобетону потрібно додатково утеплювати

Це один з найбільш “маячних” міфів. Теплоізоляційні характеристики матеріалу залежать від його теплопровідності. У будівельних нормах зазначено, що будматеріал забезпечує потрібний рівень комфорту, якщо холодною зимою різниця температур між внутрішньою і зовнішньою поверхнями не перевищуватиме 4 градуси. У кліматі України таким вимогам відповідають матеріали з опором теплопередачі 1,3 – 1,5 м2*С/Вт.
Такий опір має кладка з газобетонних блоків товщиною 150-200 мм (в залежності від щільності 400 або 500 кг/м3). Тобто, навіть стіна завтовшки 150-200 мм забезпечує тепловий комфорт у відповідності з будівельними нормами! Зазвичай така товщина біля стін дачних будинків, які експлуатуються тільки влітку. Для житлового двоповерхового будинку досить товщини 250-350 мм, щоб в приміщенні було тепло. І такі стіни не потрібно додатково утеплювати.
Нагадаємо, що у газоблоку низька теплопровідність:

 • D150 – 0,05 Вт/м*С.
 • D300 – 0,08 Вт/м*С.
 • D400 – 0,10 Вт/м*С.
 • D500 – 0,12 Вт/м*С.

Багатошарова стіна з газобетону

Міф 8. Будинок з газобетону можна будувати тільки на монолітному стрічковому фундаменті

Немає ніяких доказів цього міфу. Навпаки, сараї і гаражі з газобетону спокійно стоять собі на стовпчастих фундаментах. Стіни таких сараїв армовані, і прослужать десятки років.
Газобетонна кладка, як і кладка інших штучних матеріалів, повинна будуватися на надійному фундаменті. Сама ідея про те, що за допомогою стінового матеріалу можна заощадити на фундаментних роботах, невірна. Фундамент повинен забезпечувати стійкість і непорушність своєї форми. А за рахунок чого фундамент набуває своєї непорушності? Є 3 варіанти:

 • Жорстка основа (найпростіший варіант).
 • Фундамент потрібно закладати нижче за глибину промерзання (на рухомих грунтах), або створити утеплений мілкозаглиблений фундамент (для житлових і інших постійно експлуатованих будівель).
 • Інші конструктивні заходи.

Навантаження стін на фундамент від власної ваги настільки незначні, що ними навіть можна знехтувати при розрахунках. Винятки – будинки на торфовищах і схилах. У всіх інших випадках, будь то масивний цегляний або легкий каркасний будинок, потрібен нерухомий фундамент. Для літньої альтанки фундамент не потрібен взагалі. Вибір матеріалу стін аж ніяк не впливає на вимоги до фундаменту.

Фундамент будинку з газобетону

Міф 9. Без зовнішнього утеплення газобетонна стіна не захистить від холоду

Давайте спочатку розберемося, які вимоги пред’являються до зовнішніх стін житлових будинків, які експлуатуються постійно.
Перша вимога – санітарно-гігієнічний комфорт. Друга вимога – знизити енерговитрати на опалення будівлі. Щоб спростити розрахунки, проведені при проектуванні теплового захисту, було створено поняття “нормованого значення опору теплопередачі”.
Мінімально допустимий опір теплопередачі стін в першій температурній зоні (куди входить половина території України, включаючи Київ) – 2,8 м2*С/Вт. Що це означає? Ця величина показує, що при перманентному перепаді температури між повітрям всередині і зовні приміщення, через стіну пройде тепловий потік щільністю 1/2,8 = 0,357 Вт/м2. При середній різниці температур 21,1 градус щільність теплового потоку складе 7,53 Вт/м2. За 187 діб опалювального сезону через кожен квадратний метр стіни “вийде” 33,8 кВт*год теплової енергії.
Для порівняння: через кожен квадратний метр вікна “йде” в 5 раз більше енергії – 160 кВт*год.
На наступній стадії проектування розраховують потребу в тепловій енергії на опалення будівлі. Як правило, на цій стадії розрахункова витрата енергії нижче нормативної. В цьому випадку в комерційному будівництві знижують рівень теплозахисту окремих огороджень будівлі або (в разі, коли замовник хоче сам експлуатувати будівлю) вибирають оптимальне рішення – заощадити на одноразових вкладах, і розраховувати тільки на економію в процесі експлуатації.
Мінімальне значення опору теплопередачі зовнішніх стін житлових будинків – 75% від норми. Це 2,1 м2С/Вт.
А тепер повернемося до теплозахисних характеристик кладки з газобетону.
Візьмемо середню теплопровідність газоблоку при експлуатаційній вологості. Це значення використовуємо при розрахунку стіни. У житлових будинках газобетон щільністю D400 має розрахункову вологість 6% і теплопровідність 0,12 Вт/м*С.
Далі. Коефіцієнт теплотехнічної однорідності кладки по полю стіни (укоси та зони з’єднання з перекриттями ми не враховуємо) приймемо за одиницю. Різні розрахункові моделі покажуть, що при кладці на клей і товщині швів 2-3 мм коефіцієнт теплотехнічної однорідності знизиться до 0,95-0,97. Однак лабораторні експерименти такого зниження не зафіксували. У будь-якому випадку, допустима похибка в інженерних розрахунках – 5%.
За формулою R = 1/αн + δ·r/λ + 1/αв знайдемо опір теплопередачі газобетонної кладки різної товщини (при щільності газобетону D400):

 • Товщина 100 мм – 1 м2С/Вт.
 • 150 мм – 1,4 м2С/Вт.
 • 200 мм – 1,82 м2С/Вт.
 • 250 мм – 2,24 м2С/Вт.
 • 300 мм – 2,67 м2С/Вт.
 • 375 мм – 3,31 м2С/Вт.

Тобто, при товщині 250 мм стіна щільністю D400 задовольняє вимогам, що пред’являються до стін житлових будинків за умови зниження енерговитрат на опалення. При товщині 300 мм і більше енерговитрати на опалення можна навіть не перевіряти.
Таким чином, одношарова газобетонна стіна завтовшки 300 мм і більше відповідає нормативним вимогам. Така стіна не потребує зовнішнього утеплення.

Мінеральна вата для газоблоку

Міф 10. Якщо стіну не утеплити, точка роси опиниться в стіні

Площа можливої ​​конденсації водяної пари – це і є так звана “точка роси”. Вона може легко опинитися всередині утепленої зовні захисної конструкції, і практично ніколи не опинитися в товщі одношарової стіни. І навпаки, одношарова кам’яна стіна менш схильна до зволоження, ніж стіни з шаром зовнішнього утеплювача товщиною 50-100 мм. Справа в тому, що площа можливої ​​конденсації – це не той шар стіни, температура якого відповідає точці роси повітря в приміщенні. Це шар, де фактичний парціальний тиск водяної пари стає рівним парціальному тиску насиченої пари.
Потрібно враховувати опір паропроникненню шарів стіни, які знаходяться перед площею можливої ​​конденсації. А це опір паропроникності штукатурки, шпалер, фарби та ін.
Розглянемо на прикладі. Припустимо, що температура в кімнаті +25 градусів, відносна вологість – 60%, температура на вулиці – -10 градусів, відносна вологість на вулиці – 90%. На першому малюнку нижче Ви бачите щільність реальної і насиченої водяної пари в товщі стіни, а на другому – зміну температури по товщі стіни.
Синім кольором позначено щільність насиченої водяної пари, червоним – реальну щільність.

Точка роси 1

Точка роси 2
З цих малюнків стає ясно, що конденсація можлива тільки при зниженні паропроникності облицювальних шарів або утеплювача в порівнянні попередніми шарами. Одношарова стіна з паропроникною обробкою тільки холодною зимою зволожується конденсованою вологою. В умовах українського клімату паром в товщі одношарових стін можна знехтувати.
Якщо стіни з газобетону зовні утеплити пінопластом, конденсація стане можливою на кордоні несуча стіна/утеплювач. Це помітно по схемі нижче. При цьому, утеплювач намокне.
Сподіваємося, ця стаття допомогла Вам по-новому поглянути на газобетон, і оцінити його об’єктивніше.
Весь асортимент газобетону Ви можете подивитися тут: https://gazoblok-aeroc.com.ua/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *