Автоклавний газобетон: склад, технологія виробництва, характеристики

Кажуть, що лінь – запорука прогресу. Як би там не було, але прогрес – запорука технічного, фінансового та духовного розвитку. Раніше пошту доставляли голуби. Потім з’явилися поштові літаки. Зараз в «твердих» листах потреби немає взагалі. E-mail вже два десятки років тому прийшов їм на зміну.
Те ж саме стосується інших галузей. На зміну коням прийшли автомобілі, на зміну автомобілям – електрокари. Давно канули в літах відеокасети і диски. Тепер є торрент.
Сфера будівництва тільки на перший погляд здається такою консервативною. Будівельні інструменти та технології зазнали значних змін. Так що там говорити! Досить просто згадати, що раніше цеглу готували вручну, ліпили з глини, обпалювали на вогнищі. Цеглинки виходили різні, з нерівними гранями. Тепер же мільйони цеглин виготовлені за стандартним зразком, нарізані автоматично спеціальними металевими струнами.

Зміст:

Історичний розвиток будівельних матеріалів

Удосконалюються і будівельні матеріали. Раніше для будівництва будинків в північних регіонах нашої Землі використовувалася тільки деревина. Єгиптяни або римляни будували будинки з цегли або природного каменю, обробленого вручну. Часто в справу йшов черепашник. Сьогодні цими матеріалами нікого не здивуєш. Сучасні технології дозволяють виробляти будівельні блоки, які перевершують цеглу відразу за кількома показниками:

 1. Теплопровідність;
 2. Габарити;
 3. Економічність;
 4. Шумопоглинальні властивості;
 5. Зручність монтажу і транспортування.

Взяти до прикладу керамічний блок. Його розміри (600х300х200 мм) значно більше, ніж у стандартної цегли (250х120х65 мм). Відповідно, він займає в кладці велику площу, ніж керамічна цегла. Це дає три вигоди одночасно:

 1. Стіни будуються швидше;
 2. При цьому витрачається менше самого будівельного матеріалу;
 3. Витрати розчину також знижуються.

За рахунок щілинних порожнеч в структурі матеріалу, блоки мають більш високі тепло- і шумоізоляційні характеристики.
Матеріал той же самий – обпалена глина. Отже, і керамічна цегла, і керамоблок – екологічно чисті матеріали.
А чому на півночі так часто використовували і до цих пір використовують деревину? По-перше, тому що в тайзі вона в достатку. По-друге, тому що вона добре акумулює тепло. Але у цього матеріалу є свої недоліки, головним з яких є горючість.
Відмінною альтернативою в цьому випадку став газобетон. Він також володіє унікальними теплозберегаючими характеристиками, але не горить. Більш того, він перешкоджає поширенню полум’я в разі пожежі. У порівнянні з керамічною цеглою він має той же набір переваг, що і керамічний блок. Тобто, більші габарити, більш короткі терміни будівництва, невеликі витрати розчину, самого матеріалу, а також високі тепло- і звукоізоляційні характеристики.

Що собою являє газоблок в цілому

Автоклавний газобетон – це штучний камінь, який характеризується великою кількістю пор. Ці пори рівномірно розподілені по всій товщі матеріалу. На їх частку припадає до 95% всього об’єму блоку. Пори забезпечують акумулювання тепла взимку або прохолоди влітку.
Технологія виробництва складається з декількох етапів:

 1. Приготування сировинної маси з піску, портландцементу, алюмінієвого газоутворювача, вапна і води;
 2. Перемішування компонентів, заливка їх в спеціальні ємності;
 3. Формування та сушка блоків;
 4. Автоклавна обробка при температурі 190 градусів і тиску 12 Бар.

За рахунок пористої структури і автоклавної обробки газоблок характеризується як конструкційно-теплоізоляційний ніздрюватий бетон.

Автоклавний газоблок

Газоблок – екологічно чистий матеріал, як і деревина. Сьогодні він може повністю замінити цеглу або деревину.
Цікаво відзначити, що газоблок з’явився більше 80 років тому і відразу став популярним саме в тих країнах, де традиційно використовувалася деревина. Це Скандинавія, Прибалтика, країни Центральної Європи, Росія і Білорусь. У Польщі на частку будинків з автоклавного газобетону припадає 45% всіх будівель, в Білорусі – 45%, у Фінляндії, Швеції та Німеччини – 39%.

газоблок Aeroc

Технічні характеристики газобетону

Розглянемо основні технічні характеристики газобетону:

 1. Щільність коливається від 150 до 600 кг/м3.
 2. При щільності 300-500 кг/м3 він має міцність до 4 МПа.
 3. При щільності 400 кг/м3 газобетон має розрахунковий коефіцієнт теплопровідності 125 Вт/(м*К) при рівні експлуатаційної вологості 6%. Звідси випливає, що газобетон в 1,5 рази тепліше керамоблоку, в 5 разів тепліше цегли і в 6 разів тепліше шлакоблоку. З газоблоку можна будувати стіни без додаткового утеплення.
 4. Точна геометрія розмірів. Газобетонний блок може мати максимальні відхилення в габаритах в діапазоні 1-2 мм. Такими є вимоги українських виробників «Стоунлайт», «ЮДК Дніпропетровськ» та «ХСМ». Газобетон Aeroc має відхилення в габаритах 0,5-1 мм. За рахунок цього кладку можна проводити не на цементний розчин товщиною 10-15 мм, а на клей, і товщина шва при цьому складе 1-2 мм.

Такі тонкі шви виключають виникнення «містків холоду» в готовій стіні. При цьому витрата клею становить всього 25 кілограмів на метр кубічний. Для порівняння, витрата цементного розчину становить в середньому 120-150 кг/м3.
Пазогребенева система дозволяє з’єднувати газобетонні блоки між собою в районі вертикальних швів без використання розчину. При цьому, на бічних гранях є спеціальні кишені захоплення, за рахунок яких вивантаження і завантаження блоків значно полегшується.
При порівнянні вартості різних варіантів зовнішніх стін, які відповідають нормам опору теплопередачі в 3,3 м2*К/Вт, одношарова стіна з газобетону набагато вигідніша за термінами будівництва і за ціною, ніж цегла.

Вологостійкість газоблоку

Деякі будівельники спеціально занижують цінність газоблоку. Вони стверджують, що газобетон занадто добре вбирає вологу, вразливий в умовах вологого клімату, так як має підвищену пористість. Насправді, коефіцієнт водопоглинання газобетону становить 12%, що не так вже й багато і цілком можна порівняти з порожнистою керамічною цеглою.
Процес накопичення вологи відрізняється своєю інерційністю і відбувається повільно. Інтенсивне зволоження відбувається тільки в 2-3 сантиметрах товщі матеріалу. Зате завдяки тій же пористій структурі, газоблок досить швидко висихає.
Якщо подбати про зовнішню обробку, волога у стіну з газобетону протягом одного-двох опалювальних періодів стає стаціонарною і не перевищує 6%. Якщо розглянути це в кілограмах пари на кубічний метр конструкції, ключовим моментом виступає маса матеріалу. У цегляній кладці щільністю 1600 кг/м3 при експлуатаційної вологості 2% по масі в один кубічний метр стіни знаходиться більше вологи, ніж в кладці з газобетону щільністю 500 кг/м3 при експлуатаційній вологості 6% по масі. Чому так? Тому що волога накопичується в капілярах, а капілярів в газоблоку найменше. Ось Вам і «мокрий» газобетон.

Морозостійкість

Дуже важливим показником для багатьох будівельних матеріалів є морозостійкість. В цьому відношенні газоблок теж лідирує, і знову за рахунок незначної кількості капілярів.
При замерзанні волога з капілярів потрапляє в крупні пори, через що розширення вологи при її перетворенні на лід не призводить до розтріскування газоблоку. Морозостійкість автоклавного газоблоку становить від 35 до 100 циклів заморожування і відтаювання. За цим показником він не поступається керамічній цеглі або пінобетону.

Морозостійкість газоблоку

Спори про екологічність

Деякі люди стверджують, що екологічність газоблоку вельми сумнівна. Це пов’язано з тим, що матеріал включає до складу газ. Не дарма ж «газоблок». Насправді, газобетон в своїх порах містить звичайне повітря.
Пори утворюються в результаті застигання бульбашок водню. А водень утворюється в ході хімічної реакції між кальцій оксидом і алюмінієм. Алюміній входить до складу газоутворювача, якого додають всього 400 грам на кубометр матеріалу. А так як алюміній на повітрі швидко окислюється, в газоблоку він присутній тільки у вигляді оксиду алюмінію.
На один кубометр газоблоку припадає 20 кілограм алюміній оксиду. Для порівняння, аналогічний показник у цегли – від 200 до 400 кілограмів. В обох випадках, оксид алюмінію є хімічно безпечною речовиною.

Радіоактивний фон газоблоку

Радіоактивний фон залежить від кількості радіонуклідів торію, цезію, радію і калію. Вони потрапляють в будь-який будівельний матеріал у вигляді піску, вапняку, крейди та цементу.
Будівельна норма радіаційного фону становить 370 Бк/кг. Це стосується навіть шкіл, дитячих садів і лікарень. У газоблоків кількість радіонуклідів не перевищує 50 Бк/кг. Для порівняння, аналогічний показник у цегли становить 150 Бк/кг.

Експлуатаційний термін

Газобетон прослужить не менше 100 років. Про це сміливо можна стверджувати, тому що в Ризі (Латвія) виявлений будинок з газобетону, якому вже понад 70 років. При цьому, стіни будинку навіть не покриті штукатуркою!

Дім з газоблоку в Ризі. 1939 рік

Паропроникність та інші показники

Паропроникність газоблоку набагато вище, ніж у силікатної або керамічної цегли, а також у шлакоблоку або керамзитобетону. За рахунок цього в приміщенні не створюється «ефект термоса», який характерний для більш щільних стін.
Усадка при висиханні у автоклавного газобетону в 10 разів нижче, ніж у неавтоклавного пінобетону. За рахунок цього газобетонні стінові конструкції при правильно виконаній кладці і надійному фундаменті не тріщать.
Адгезія штукатурки до газоблоку набагато вище в порівнянні з пінобетоном або силікатною цеглою. Вона не відшаровується при нанесенні, немає необхідності додатково набивати металеву сітку.
У складі газоблоку відсутні шкідливі ПАР, які потрапляють разом з піноутворювачами у випадку з піноблоками. При однаковій щільності газоблок на 2 класу міцніше неавтоклавного пінобетону. Так що газоблок – це універсальний будівельний матеріал в наш час, він став одним з найкращих альтернатив цеглі і деревині.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *