Автоклавний газобетон: склад, технологія виробництва, характеристики

Кажуть, що лінь – запорука прогресу. Як би там не було, але прогрес – запорука технічного, фінансового та духовного розвитку. Раніше пошту доставляли голуби. Потім з’явилися поштові літаки. Зараз в «твердих» листах потреби немає взагалі. E-mail вже два десятки років тому прийшов їм на зміну.
Те ж саме стосується інших галузей. На зміну коням прийшли автомобілі, на зміну автомобілям – електрокари. Давно канули в літах відеокасети і диски. Тепер є торрент.
Сфера будівництва тільки на перший погляд здається такою консервативною. Будівельні інструменти та технології зазнали значних змін. Так що там говорити! Досить просто згадати, що раніше цеглу готували вручну, ліпили з глини, обпалювали на вогнищі. Цеглинки виходили різні, з нерівними гранями. Тепер же мільйони цеглин виготовлені за стандартним зразком, нарізані автоматично спеціальними металевими струнами.

Зміст:

  1. Історичний розвиток будівельних матеріалів
  2. Що собою являє газоблок в цілому
  3. Технічні характеристики газобетону
  4. Вологостійкість газоблоку
  5. Морозостійкість
  6. Спори про екологічність
  7. Радіоактивний фон газоблоку
  8. Експлуатаційний термін
  9. Паропроникність та інші показники

  Історичний розвиток будівельних матеріалів

  Удосконалюються і будівельні матеріали. Раніше для будівництва будинків в північних регіонах нашої Землі використовувалася тільки деревина. Єгиптяни або римляни будували будинки з цегли або природного каменю, обробленого вручну. Часто в справу йшов черепашник. Сьогодні цими матеріалами нікого не здивуєш. Сучасні технології дозволяють виробляти будівельні блоки, які перевершують цеглу відразу за кількома показниками:

  1. Теплопровідність;
  2. Габарити;
  3. Економічність;
  4. Шумопоглинальні властивості;
  5. Зручність монтажу і транспортування.

  Взяти до прикладу керамічний блок. Його розміри (600х300х200 мм) значно більше, ніж у стандартної цегли (250х120х65 мм). Відповідно, він займає в кладці велику площу, ніж керамічна цегла. Це дає три вигоди одночасно:

  1. Стіни будуються швидше;
  2. При цьому витрачається менше самого будівельного матеріалу;
  3. Витрати розчину також знижуються.

  За рахунок щілинних порожнеч в структурі матеріалу, блоки мають більш високі тепло- і шумоізоляційні характеристики.
  Матеріал той же самий – обпалена глина. Отже, і керамічна цегла, і керамоблок – екологічно чисті матеріали.
  А чому на півночі так часто використовували і до цих пір використовують деревину? По-перше, тому що в тайзі вона в достатку. По-друге, тому що вона добре акумулює тепло. Але у цього матеріалу є свої недоліки, головним з яких є горючість.
  Відмінною альтернативою в цьому випадку став газобетон. Він також володіє унікальними теплозберегаючими характеристиками, але не горить. Більш того, він перешкоджає поширенню полум’я в разі пожежі. У порівнянні з керамічною цеглою він має той же набір переваг, що і керамічний блок. Тобто, більші габарити, більш короткі терміни будівництва, невеликі витрати розчину, самого матеріалу, а також високі тепло- і звукоізоляційні характеристики.

  Що собою являє газоблок в цілому

  Автоклавний газобетон – це штучний камінь, який характеризується великою кількістю пор. Ці пори рівномірно розподілені по всій товщі матеріалу. На їх частку припадає до 95% всього об’єму блоку. Пори забезпечують акумулювання тепла взимку або прохолоди влітку.
  Технологія виробництва складається з декількох етапів:

  1. Приготування сировинної маси з піску, портландцементу, алюмінієвого газоутворювача, вапна і води;
  2. Перемішування компонентів, заливка їх в спеціальні ємності;
  3. Формування та сушка блоків;
  4. Автоклавна обробка при температурі 190 градусів і тиску 12 Бар.

  За рахунок пористої структури і автоклавної обробки газоблок характеризується як конструкційно-теплоізоляційний ніздрюватий бетон.

  Автоклавний газоблок

  Газоблок – екологічно чистий матеріал, як і деревина. Сьогодні він може повністю замінити цеглу або деревину.
  Цікаво відзначити, що газоблок з’явився більше 80 років тому і відразу став популярним саме в тих країнах, де традиційно використовувалася деревина. Це Скандинавія, Прибалтика, країни Центральної Європи, Росія і Білорусь. У Польщі на частку будинків з автоклавного газобетону припадає 45% всіх будівель, в Білорусі – 45%, у Фінляндії, Швеції та Німеччини – 39%.

  Технічні характеристики газобетону

  Розглянемо основні технічні характеристики газобетону:

  1. Щільність коливається від 150 до 600 кг/м3.
  2. При щільності 300-500 кг/м3 він має міцність до 4 МПа.
  3. При щільності 400 кг/м3 газобетон має розрахунковий коефіцієнт теплопровідності 125 Вт/(м*К) при рівні експлуатаційної вологості 6%. Звідси випливає, що газобетон в 1,5 рази тепліше керамоблоку, в 5 разів тепліше цегли і в 6 разів тепліше шлакоблоку. З газоблоку можна будувати стіни без додаткового утеплення.
  4. Точна геометрія розмірів. Газобетонний блок може мати максимальні відхилення в габаритах в діапазоні 1-2 мм. Такими є вимоги українських виробників «Стоунлайт», «ЮДК Дніпропетровськ» та «ХСМ». Газобетон Aeroc має відхилення в габаритах 0,5-1 мм. За рахунок цього кладку можна проводити не на цементний розчин товщиною 10-15 мм, а на клей, і товщина шва при цьому складе 1-2 мм.

  Такі тонкі шви виключають виникнення «містків холоду» в готовій стіні. При цьому витрата клею становить всього 25 кілограмів на метр кубічний. Для порівняння, витрата цементного розчину становить в середньому 120-150 кг/м3.
  Пазогребенева система дозволяє з’єднувати газобетонні блоки між собою в районі вертикальних швів без використання розчину. При цьому, на бічних гранях є спеціальні кишені захоплення, за рахунок яких вивантаження і завантаження блоків значно полегшується.
  При порівнянні вартості різних варіантів зовнішніх стін, які відповідають нормам опору теплопередачі в 3,3 м2*К/Вт, одношарова стіна з газобетону набагато вигідніша за термінами будівництва і за ціною, ніж цегла.

  Вологостійкість газоблоку

  Деякі будівельники спеціально занижують цінність газоблоку. Вони стверджують, що газобетон занадто добре вбирає вологу, вразливий в умовах вологого клімату, так як має підвищену пористість. Насправді, коефіцієнт водопоглинання газобетону становить 12%, що не так вже й багато і цілком можна порівняти з порожнистою керамічною цеглою.
  Процес накопичення вологи відрізняється своєю інерційністю і відбувається повільно. Інтенсивне зволоження відбувається тільки в 2-3 сантиметрах товщі матеріалу. Зате завдяки тій же пористій структурі, газоблок досить швидко висихає.
  Якщо подбати про зовнішню обробку, волога у стіну з газобетону протягом одного-двох опалювальних періодів стає стаціонарною і не перевищує 6%. Якщо розглянути це в кілограмах пари на кубічний метр конструкції, ключовим моментом виступає маса матеріалу. У цегляній кладці щільністю 1600 кг/м3 при експлуатаційної вологості 2% по масі в один кубічний метр стіни знаходиться більше вологи, ніж в кладці з газобетону щільністю 500 кг/м3 при експлуатаційній вологості 6% по масі. Чому так? Тому що волога накопичується в капілярах, а капілярів в газоблоку найменше. Ось Вам і «мокрий» газобетон.

  Морозостійкість

  Дуже важливим показником для багатьох будівельних матеріалів є морозостійкість. В цьому відношенні газоблок теж лідирує, і знову за рахунок незначної кількості капілярів.
  При замерзанні волога з капілярів потрапляє в крупні пори, через що розширення вологи при її перетворенні на лід не призводить до розтріскування газоблоку. Морозостійкість автоклавного газоблоку становить від 35 до 100 циклів заморожування і відтаювання. За цим показником він не поступається керамічній цеглі або пінобетону.

  Морозостійкість газоблоку

  Спори про екологічність

  Деякі люди стверджують, що екологічність газоблоку вельми сумнівна. Це пов’язано з тим, що матеріал включає до складу газ. Не дарма ж «газоблок». Насправді, газобетон в своїх порах містить звичайне повітря.
  Пори утворюються в результаті застигання бульбашок водню. А водень утворюється в ході хімічної реакції між кальцій оксидом і алюмінієм. Алюміній входить до складу газоутворювача, якого додають всього 400 грам на кубометр матеріалу. А так як алюміній на повітрі швидко окислюється, в газоблоку він присутній тільки у вигляді оксиду алюмінію.
  На один кубометр газоблоку припадає 20 кілограм алюміній оксиду. Для порівняння, аналогічний показник у цегли – від 200 до 400 кілограмів. В обох випадках, оксид алюмінію є хімічно безпечною речовиною.

  Радіоактивний фон газоблоку

  Радіоактивний фон залежить від кількості радіонуклідів торію, цезію, радію і калію. Вони потрапляють в будь-який будівельний матеріал у вигляді піску, вапняку, крейди та цементу.
  Будівельна норма радіаційного фону становить 370 Бк/кг. Це стосується навіть шкіл, дитячих садів і лікарень. У газоблоків кількість радіонуклідів не перевищує 50 Бк/кг. Для порівняння, аналогічний показник у цегли становить 150 Бк/кг.

  Експлуатаційний термін

  Газобетон прослужить не менше 100 років. Про це сміливо можна стверджувати, тому що в Ризі (Латвія) виявлений будинок з газобетону, якому вже понад 70 років. При цьому, стіни будинку навіть не покриті штукатуркою!

  Дім з газоблоку в Ризі. 1939 рік

  Паропроникність та інші показники

  Паропроникність газоблоку набагато вище, ніж у силікатної або керамічної цегли, а також у шлакоблоку або керамзитобетону. За рахунок цього в приміщенні не створюється «ефект термоса», який характерний для більш щільних стін.
  Усадка при висиханні у автоклавного газобетону в 10 разів нижче, ніж у неавтоклавного пінобетону. За рахунок цього газобетонні стінові конструкції при правильно виконаній кладці і надійному фундаменті не тріщать.
  Адгезія штукатурки до газоблоку набагато вище в порівнянні з пінобетоном або силікатною цеглою. Вона не відшаровується при нанесенні, немає необхідності додатково набивати металеву сітку.
  У складі газоблоку відсутні шкідливі ПАР, які потрапляють разом з піноутворювачами у випадку з піноблоками. При однаковій щільності газоблок на 2 класу міцніше неавтоклавного пінобетону. Так що газоблок – це універсальний будівельний матеріал в наш час, він став одним з найкращих альтернатив цеглі і деревині.

 • Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *